Витоки музейної діяльності
- 010913vitalik
- 20 трав. 2022 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 28 трав. 2022 р.

Річ набула особливого значення ще за часів сивої давнини. Наші далекі предки одним речам надавали духовного значення, іншим – побутового; одні предмети зберігали, як щось священне, залучаючи їх до різного роду обрядів, інші використовували у побуті, передаючи разом із ними довід та знання наступному поколінню. Згодом окремі речі набули матеріальної цінності. Спочатку вони слугували для обміну у процесах первісної торгівлі, потім – для накопичення. Це було свого роду колекціонування, з чого і почався розвиток музейної справи.
Яскраво і повномасштабно феномен колекціонування вперше розкрився в античну епоху. Не стало виключенням і поняття «музей», що в значенні з давньогрецької означає «місце, присвячене музам», або «мсейон». Нерідко мусейони ставали центрами свого роду літературних спільнот, слугуючи місцем не лише поклоніння муз, але й проведення творчих змагань поетів. Зразком античного музею став мусейон в Александрії. Античний світ не створив музею в звичному для нас розумінні цього слова, проте окремі елементи того, що сьогодні прийнято називати «музейною діяльністю», вже були присутні в Стародавньому Римі.
Як окремі заклади музеї починали свою діяльність за сприяння представників інтелігенції, адже споконвіків люди, які мають належне виховання та освіту, розуміють, у чому полягає цінність й унікальність пам'яток історії та культури.
Музейна справа в Україні почала активно розвиватися на початку XX ст. Більшість музеїв цього періоду були створені на основі приватних колекцій. З’являються у цей період і музейні осередки краєзнавчого профілю, де містилися пам’ятки різного характеру і походження. Для більшості місцевих закладів такого типу характерним було формування етнографічних збірок, що пояснювалось розвитком українського краєзнавства, прагненням народу пізнати свою історію та культуру.
Закон України «Про музеї та музейну справу» говорить, що музей – це науково-дослідний та культурно-освітній заклад, створений для вивчення, збереження, використання та популяризації музейних предметів та музейних колекцій з науковою та освітньою метою, залучення громадян до надбань національної та світової культурної спадщини.
Comments